GNB
Provincial Archives of New Brunswick
comment
PANB Christmas and New Year Holiday Hours 2017/2018
December 23-26 : Closed
December 27-30 : Open regular hours (9am – 5pm)
January 1 : Closed

Dictionary of Miramichi Biography

1,109 records available in this database
IntroductionIntroduction | Name IndexName Index | Occupation IndexOccupation Index | Organization IndexOrganization Index | Full-Text SearchFull-Text Search | The DictionaryThe Dictionary

LanguageLanguage
Page 719 of 1109

jump to page
MCKENZIE, ARCHIBALD ERNEST GRAHAM (1878-1918)

MCKENZIE, ARCHIBALD ERNEST GRAHAM, principal of Harkins Academy, 1902-04, and military officer; b. Campbellton, 21 Jan 1878, s/o Archibald McKenzie and Jean E. Smith; m. 1904, Charlotte Bishop Troy, d/o James M. Troy and Phylinda Vaughan; d. Cherisy, France, 28 Aug 1918.

After graduating from the University of New Brunswick (BA 1902), where he had been an outstanding athlete, A. Ernest G. McKenzie was principal of Harkins Academy for two years. In 1902-03 he was also president of the Northumberland County Teachers' Institute. In 1904, having been granted an MA by UNB, he moved to Saint John, where he was principal of Albert School from January 1905 to June 1907 and pursued the study of law. King's College, Windsor, to which the Saint John law school was attached in that period, granted him a BCL degree in 1907.

After he finished his legal studies McKenzie entered into partnership with William Murray in a Campbellton law practice. In 1912 he ran unsuccessfully for a Restigouche County seat in the Legislative Assembly. Meanwhile, he was active in the militia, and when the 26th Infantry Battalion was organized in 1914 he was appointed second in command. He went overseas with the battalion, and in August 1916 he was promoted to lieutenant colonel and put in charge of what was now being called the "Fighting 26th."

McKenzie saw action at Courcelette, the Somme, Vimy Ridge, Passchendaele, Amiens, and Monchy. For valor in the field he was awarded the DSO and Bar in 1917/18. His death at Cherisy in August 1918, at age thirty-eight, was deeply mourned in New Brunswick, where it was felt that he would have an important contribution to make to provincial life after the war. He was survived by his wife, Charlotte B. Troy.

Sources

[b] Graves [m] Advocate 4 Jan 1905 [d] Campbellton Graphic 5 Sep 1918 / Advance 9 Oct 1902; Advocate 23 Jul 1902, 28 Dec 1904, 3 Jul 1907, 16 Aug 1916, 14 Dec 1938; Barry; Bird; Campbellton Graphic 19 Sep 1918; Leader 31 May 1907; McKenzie biog. data; NB Elections; World 23 Jun 1920


4.10.0