GNB
Provincial Archives of New Brunswick
comment
PANB Christmas and New Year Holiday Hours 2017/2018
December 23-26 : Closed
December 27-30 : Open regular hours (9am – 5pm)
January 1 : Closed

Dictionary of Miramichi Biography

1,109 records available in this database
IntroductionIntroduction | Name IndexName Index | Occupation IndexOccupation Index | Organization IndexOrganization Index | Full-Text SearchFull-Text Search | The DictionaryThe Dictionary

LanguageLanguage
Page 970 of 1109

jump to page
STOTHART, GEORGE GILMOUR (1881-1933)

STOTHART, GEORGE GILMOUR, retail merchant and grist mill owner; mayor of Newcastle, 1915-16; b. Newcastle, 25 Aug 1881, s/o George Scott Stothart and Amelia Holmes Gremley; m. 1905, Annie Isabelle Bell, d/o William Henry Bell and Annie Grant, of Newcastle; d. there, 2 Feb 1933.

After finishing his studies at Harkins Academy, G. Gilmour ("Gil") Stothart worked for two years for the A. & R. Loggie Co. He then enrolled at Mount Allison Academy and graduated from the commercial program at age nineteen. In 1901 he was made manager of his father's hardware and grocery business in Newcastle, which was incorporated in 1906 as the Stothart Mercantile Co. Ltd. Upon the death of his father in 1916 he became president of the company, and he continued in this position for the remainder of his life. He was also president and manager of the Radio Flour Mill, which was opened in 1915 in his father's former sash and door factory. "The store and the grist mill business brought him in contact with practically every man in the Miramichi district."

In 1918 the site known as "Sargeant's Corner," in "the very business center" of Newcastle, was bought by the Stothart Mercantile Co. An old building on the property which had been the general store of Moses M. Sargeant was demolished and a new Stothart Block erected. The architect and contractor for the job was Thomas Power, and the building which he designed and built has been a landmark in the town ever since.

Stothart served as a Newcastle town councillor and as mayor for two years. He was a member of the Newcastle School Board, an elder of St James and St John United Church, and a Mason. When he died in 1933, at age fifty-one, he left his wife, Annie I. Bell; a daughter, Elizabeth G. Stothart, who was then on the teaching staff of the Ottawa Ladies' College, and four sons. The sons included John G. Stothart, DSO, an agricultural scientist who had a distinguished record in World War II, and W. George Stothart, who also went overseas in the war and was later commanding officer of the North Shore Regiment of militia.

In the years following Stothart's death the Stothart Mercantile Co. was directed by his younger brother Charles P. Stothart (1889-1974) and his son W. George Stothart (1906-1974).

Sources

[b] church records [m] Advocate 13 Sep 1905 [d] Advocate 8 Feb 1933 / Advocate 6 Mar 1901, 26 Jan 1916, 23 May 1918, 17 Dec 1918, 15 Jun 1920 (re. Mrs W. Henry Bell); Bird (re. W. George Stothart); Commercial World 17 Feb 1949; Leader 26 Jun 1974, 23 Nov 1906, 1 Jan 1975; PPMP


4.10.0