GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick
comment
Heures d’ouverture des APNB pour le congé du temps des fêtes 2017/2018
23 au 26 décembre : fermé
27 au 30 décembre : 9 à 17h
2 janvier: fermé

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 219 de 1109

Aller à la page
CROCKER, RANDOLF (1876-1946)

CROCKER, RANDOLF, military officer, fisheries overseer, and insurance agent; b. Derby, 7 Jul 1876, s/o David Crocker Jr and Sarah A. Fleming; m. 1911, Mabel Margaret Crocker, d/o Christopher P. Crocker and Margaret Betts; d. Millerton, 14 Jul 1946.

As a young man, Randolf Crocker was engaged in the lumber industry and a variety of other fields of employment. In 1912 he was helping William G. Thurber manage the former Miller Extract Co. plant at Millerton on behalf of that firm's liquidators. In 1913 his name was first among those of local men who applied to incorporate the Millerton Silver Black Fox Co. This company was formed to capitalize on a fashion craze for fox pelts which prompted the start-up of hundreds of fox ranches in the Maritimes.

From his youth Crocker had an active military life. He joined the 12th Field Battery in Newcastle as a gunner in the late 1890s, and prior to the outbreak of World War I became its major and commanding officer. In 1915 he mobilized the 28th Battery of Field Artillery for the Canadian Expeditionary Force and escorted it overseas. He returned to Canada in December 1916, having had "a strenuous time on the fighting line." After the war he was a lieutenant colonel in the militia. He was also active in the Masonic fraternity, and was worshipful master of Northumberland Lodge in 1922.

Crocker succeeded Donald Morrison as fisheries inspector for the northern counties of New Brunswick in 1921 but resigned from the position in 1924. He was on the staff of George Burchill & Sons for a time and then became an agent for the North American Life Insurance Co. In 1933 he moved to Fredericton, where he was district manager for that firm. In 1939 he played an important part in organizing the Royal Visit of King George VI and Queen Elizabeth to New Brunswick. In World War II he commanded a company of the Veterans' Guard of Canada. He was survived by his wife, Mabel M. Crocker, and two sons.

Sources

[b] church records [m] Advocate 11 Oct 1911 [d] Leader 19 Jul 1946 / Advocate 21 Feb 1912, 21 Dec 1916, 29 Jul 1924, 3 Feb 1932, 22 Mar 1933; Commercial World 18 Jul 1946; Leader 12 Mar 1915; Manny Collection (F182); World 7 Jun 1913, 23 Dec 1916, 20 Jul 1921


4.10.0