GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 245 de 1109

Aller à la page
DAVIDSON, ALLAN ALEXANDER JR (1857-1934)

DAVIDSON, ALLAN ALEXANDER JR, lawyer, police magistrate, judge of probate, businessman, and MLA; b. Newcastle, 1 Oct 1857, s/o Allan Alexander Davidson Sr and Mary Jane Travis; unmarried; d. Montreal, 13 Apr 1934.

Allan A. Davidson Jr graduated from the University of New Brunswick (BA 1877), studied law, and was admitted to the bar in 1881. He opened his first office in Chatham as a partner in his father's Newcastle firm but soon returned to his hometown. Upon the death of his father in 1889 he was appointed federal QC. In 1897 he admitted R. Traven D. Aitken as junior partner in his law practice.

Davidson won a seat in the provincial legislature in a by-election in 1896 and served until 1899, at which time he declined renomination. In 1906 he was made police magistrate of Newcastle for what proved to be a brief period, and in 1907 clerk of the County Court. He became town solicitor in 1917 and in the same year was appointed judge of probate and master of the Supreme Court.

Davidson enlisted in the 73rd Battalion of militia as a second lieutenant in 1888. He was president of the Newcastle Telephone Exchange, a company created in 1889 to make telephone service available in the parishes of Newcastle, Derby, Blackville, and North Esk. He was a mason and worshipful master of Northumberland Lodge in 1906. He was president of the Highland Society in 1908/09. He was an adherent of the Presbyterian church, a school trustee for a number of years, and president of the Miramichi Hospital Board in 1925-26. He was seventy-six years of age when he died at the Royal Victoria Hospital in Montreal in 1934.

Sources

[b] church records [d] Advocate 18 Apr 1934 / Advance 28 Jun 1888; Advocate 22 Jun 1881, 5 Jan 1898, 31 Oct 1906, 20 Sep 1917; Bell/Rosevear #16; Fraser (C); Gill; Graves; Hist. Highland Soc.; Kee; Leader 15 Feb 1907, 19 Nov 1913 (re. Aitken); Manny Collection (F182); World 1 Dec 1917


4.10.0