GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 25 de 1109

Aller à la page
ANDERSON, ROBERT HADWIN (1862-1937)

ANDERSON, ROBERT HADWIN, banker; b. Chatham, 29 Jun 1862, s/o William Anderson and Sarah Hadwin; m. 1891, Ethel Benson, d/o John Stafford Benson and Louisa Helen Nesmith; d. Chatham, 26 Jul 1937.

Robert H. Anderson's grandfather, John Anderson, was a native of Clackmannanshire, Scotland, who served on a man-of-war with the Royal Navy before settling down as a farmer at Black River. His father, William Anderson, was a customs officer at Chatham and one of the Miramichi's early yachting enthusiasts.

Anderson joined the staff of the Bank of Nova Scotia at Newcastle in April 1882 as a junior clerk. In September, after D. George Chestnut took over as manager of the Chatham branch of the bank, he was posted there. The Bathurst agency of the Merchants Bank of Halifax had been robbed, and there were fears that the BNS in Chatham, which was being conducted in temporary quarters, would be struck next. So in addition to carrying out his daytime duties Anderson was required him to sleep in the bank at night and do guard duty on Sundays and holidays. This arrangement pertained for two months, until plans were made for the office to be moved to a more secure location.

Anderson was a teller in Newcastle in 1891 prior to his transfer to Amherst, N.S., and promotion to accountant. Not long afterwards he was appointed agent, or manager, at Sussex. In April 1893 he succeeded Francis R. W. Morrison as manager of the bank's branches at Chatham and Newcastle. The Newcastle branch was later assigned a separate manager, but he remained in charge at Chatham until 1902. He was then the manager at Campbellton until around 1907, when he was sent to St John's, Nfld, in the same capacity. In 1916 he was transferred from there to Saint John, N.B., where he was branch manager and later supervisor for the BNS for the Maritimes and Newfoundland. He retired in Chatham in 1925. He and his wife, Ethel Benson, had two sons, both of whom died tragically as young men, and three daughters.

Sources

[b/d] church records [m] Advocate 2 Dec 1891 / Advance 7 May 1891, 30 Mar 1893, 20 Nov 1902; Kings County Record 2 Jun 1916; Macdougall; MacMillan; tombstone; World 26 Apr 1882


4.10.0