GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick
comment
Heures d’ouverture des APNB pour le congé du temps des fêtes 2017/2018
23 au 26 décembre : fermé
27 au 30 décembre : 9 à 17h
2 janvier: fermé

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 638 de 1109

Aller à la page
MORRISSY, CHARLES JOSEPH (1881-1932)

MORRISSY, CHARLES JOSEPH, accountant, insurance agent, MLA, and MP; mayor of Newcastle, 1913-15 and 1917-18; b. Newcastle, 18 Jan 1881, s/o John Veriker Morrissy and Joanna Agnes Dunn; m. 1908, Ellen Katherine Hennessy, d/o Patrick Hennessy and Katherine Bannon; d. Newcastle, 22 Apr 1932.

After attending Harkins Academy and St Francis Xavier University, Charles J. Morrissy became an insurance agent and accountant in Newcastle and secretary of the John Morrissy Furniture Co. In 1909 he was a lieutenant with the Newcastle Field Battery. In the same year, he was president of the Northumberland County branch of the Ancient Order of Hibernians. Active also in civic affairs, he sat on the town council and served for a total of three years as mayor of Newcastle. In 1920 he won a seat in the Legislative Assembly, and he occupied it on behalf of the Liberals until 1925. He was defeated in the provincial election that year but won the Northumberland County seat in the House of Commons in 1926. He retired from politics at the completion of his term in 1930.

Morrissy and his wife, Ellen K. Hennessy, raised two daughters and three sons. Their sons included John P. Morrissy, a Newcastle barrister, magistrate, and County Court judge, and William B. Morrissy, a newspaperman who was the publisher of the Union Advocate for a few years, beginning in 1939.

Sources

[b] church records [m] World 2 Sep 1908 [d] Advocate 27 Apr 1932 / Advocate 30 Jun 1909; Commercial World 19 Oct 1939, 16 May 1957; Graves; Leader 5 Feb 1909, 26 Jun 1974, 5 Jan 1977


4.10.0