GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick
comment
Heures d’ouverture des APNB pour le congé du temps des fêtes 2017/2018
23 au 26 décembre : fermé
27 au 30 décembre : 9 à 17h
2 janvier: fermé

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 839 de 1109

Aller à la page
RAMSAY, CHARLES STEWART (1837-1914)

RAMSAY, CHARLES STEWART, teacher and inspector of schools; b. Alberton, P.E.I., Feb 1837; m. 1867, Mary Ann Brander, sister of John Brander; d. New York City, 4 Jul 1914.

Charles S. Ramsay was teaching school in Chatham by 1860 and was hired as head of the junior department when Harkins Academy opened in 1867, with John M. Harper as principal. He was still occupying the position in 1869 but was transferred soon afterwards to a one-room school in the Newcastle district. In November 1872, he was appointed school inspector for Northumberland County, as successor to James J. Pierce. When the County Teachers' Institute was founded in 1878, he was elected as its first president. He was re-elected in October 1879, but he was gone from the teaching field by the end of November. New school inspectoral districts were created at that time, and all former county appointees were discontinued.

Ramsay was selling insurance in Newcastle in 1880. The following year, he bought the Charles C. Watt wharf and store property and became sales agent for the Hoosier Cultivator and Broadcast Seeder and other farming machines. His warehouse on the wharf, containing a quantity of implements and wagons, was lost to fire in 1886. In 1891, in his role as census taker for the Newcastle district in which he was living, he described himself as a farmer.

Ramsay was a member of the Presbyterian church and played a part in the temperance movement and the Masonic order, being worshipful master of Northumberland Lodge in 1871. In 1888, he was an unsuccessful candidate for a seat on the County Council. The bitterness which he felt over his loss and his willingness to launch personal attacks on his opponents are revealed in letters which he wrote to the Miramichi Advance after the election. In 1896, he and his family departed for New York City, where he was said to have had a well-off brother. When he died in 1914, his wife, Mary Ann Brander, two sons, and two daughters, were named as his survivors.

Sources

[b] census [m] Gleaner 26 Oct 1867 [d] Leader 10 Jul 1914 / Advance 21 Mar 1878, 9 Oct 1879, 4 Nov 1880, 12 May 1881, 4 Oct 1888, 11 Oct 1888, 30 Jul 1896; Advocate 8 May 1872, 16 Aug 1882 (ad), 23 May 1883, 16 Dec 1896; Educ. report 1867; Gleaner 19 May 1860; Manny Collection (F182); Ramsay family data; Royal Gazette 27 Nov 1872, 12 Nov 1879; World 28 Apr 1886

Remarques

Ramsay was probably the Charles Ramsay, s/o Archibald Ramsay, of Alberton, P.E.I., whose baptism (5 Nov 1837) was entered in the register of the Presbyterian church at Richmond, P.E.I. There are tombstones at Alberton for Archibald Ramsay and his wife Helen Stewart.


4.10.0