GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 745 de 1109

Aller à la page
MACNAUGHTON, GEORGE KERR (1877-1951)

MACNAUGHTON, GEORGE KERR, principal of Harkins Academy, 1901-02; b. Black River, 4 Jul 1877, s/o William MacNaughton and Jane Kerr; m. 1907, Mary Darling Lougheed, of Montreal; d. Cumberland, B.C., 15 Sep 1951.

George Kerr MacNaughton, a grandson of James Kerr, was educated at the Chatham Grammar School and the University of New Brunswick (BA 1898). At college he was active in sports and was the valedictorian of his class. After graduation he was a teacher and principal, for a few months in each instance, in the high schools at Harvey, Sussex, and Bathurst. He then joined the staff of Harkins Academy. He was teaching the high school grades in 1900-01 and was principal in 1901-02. During the same year, he served as president of the Teachers' Institute. While living in Newcastle he played the largest part in establishing a branch of the YMCA in the town.

In the fall of 1902 MacNaughton entered McGill University to study medicine. After he obtained his MD and CM degrees in 1906 he established himself in the profession in Cumberland, B.C. Between 1928 and 1933 he was also a member of the Legislative Assembly of British Columbia for the riding of Comox. He and his wife, Mary D. Lougheed, had a daughter.

MacNaughton had two brothers who also graduated from UNB: John MacNaughton (BA and BSc 1905), who subsequently studied law at McGill and was president of the McGill Students' Council, and William K. MacNaughton (BScE 1908).

Sources

[b/m] MacNaughton biog. data [d] official records / Advance 9 Oct 1902; Advocate 13 Jun 1906; Commercial World 16 Mar 1939, 12 May 1949; Comox District Free Press (B.C.) 20 Sep 1951; Leader 2 Nov 1951; World 16 Mar 1912


4.10.8