GNB
Archives provinciales du Nouveau-Brunswick

Dictionary of Miramichi Biography

1 109 entrées disponibles dans cette base de données
IntroductionIntroduction | Index des nomsIndex des noms | Index des professionsIndex des professions | Index des organisationsIndex des organisations | Recherche plein texteRecherche plein texte | Le DictionnaireLe Dictionnaire

Langue de présentationLangue de présentation
Page 21 de 1109

Aller à la page
ANDERSON, JAMES (1834-1913)

ANDERSON, JAMES, Presbyterian minister, New castle, 1873-79; b. Kenmore, Perthshire, Scotland, 5 Jul 1834, s/o Duncan A. Anderson and Janet McEwen; m. 1st, 1865, Barbara Grant, and 2nd, 1888, Jessie Munro; d. Scotland, 14 Jul 1913.

James Anderson was educated at the University of St Andrews and ordained in 1865 by the Presbytery of Nairn. In 1866 he was inducted as minister at Wallace and Pugwash, N.S. In 1873 he was called from there to St James Church, Newcastle, which had about 180 families in the congregation and over 200 communicants. In the summer of 1875 he spent three months in Scotland in company with his wife, who was ill and thought to be dying. He resumed his ministry in the fall and carried on until October 1879. He then resigned and returned to his homeland. He was the minister of Alvie parish church in Inverness-shire from 1880 until his retirement a few years prior to his death. His first wife, Barbara Grant, died at their home at Aviemore, Inverness-shire, in 1883.

Sources

[b/m] FES [d] Advocate 13 Aug 1913 / Advocate 30 Jul 1873, 25 Aug 1875, 20 Oct 1875; 8 Oct 1879, 14 Apr 1880, 19 Dec 1883; Manny Collection (F168)


4.10.0